F-Secure SENSE: ochrona sieci domowej

Rozwój sieci internetowej i sposobów jej praktycznego wykorzystania w codziennym życiu następuje w tempie geometrycznym. Jednym z przykładów jest inteligentny dom, będący znakiem naszych czasów. Coraz więcej domowych urządzeń dostępnych jest w tzw. formie ‘smart’. Już nawet najbardziej prozaiczne z nich, takie jak chociażby lodówka lub pralka, mogą być przez domowników sterowane zdalnie, za pośrednictwem łącza internetowego. Jest to niezwykle wygodne, niesie za sobą jednakże pewne ryzyko.

Hakerzy w kotłowni

Powyższy tytuł jest nieco prowokacyjny, jednakże dobrze unaocznia zagrożenia, jakie czyhają na użytkowników urządzeń typu smart. Przyłączenie do internetu pozwala bowiem na stałe śledzenie ich pracy i wydawanie zdalnych poleceń, jednakże wystawia je jednocześnie na zagrożenie ataku ze strony hakerów.

O ile atak hakerski na inteligentną pralkę nie wydaje się być wielkim zagrożeniem, o tyle potencjalna ingerencja niepożądanych osób w pracę systemu ogrzewania, bądź też domowej sieci elektrycznej może wzbudzać już uzasadniony niepokój. Są to bowiem instalacje, bez prawidłowej pracy których ciężko sobie wyobrazić codzienną egzystencję. A co dopiero pomyśleć o sytuacji, w której hakerzy przejmują kontrolę nad domowym systemem monitoringu?

Domowa tarcza antyhakerska

Jeszcze do niedawna technologia była w gruncie rzeczy bezradna wobec możliwości zewnętrznego ataku na domowe urządzenia smart, podpięte do sieci internetowej. Teraz to się jednak zmieniło. Na rynku pojawił się niedawno autorski produkt fińskiej firmy F-secure. Znany od lat dostawca zabezpieczeń komputerowych i programów antywirusowych zaprezentował światu niezwykły router o nazwie SENSE.

Urządzenie to, poza wypełnianiem podstawowej funkcji routera, czyli rozprowadzaniem w danym budynku bezprzewodowego dostępu do sieci, zapewnia także ochronę połączonych z nim urządzeń. Wszystko dzięki zaimplementowaniu do systemu operacyjnego routera zaawansowanych rozwiązań antywirusowych, wspartych dostępem do tzw. chmury.

F-Secure SENSE działa jak prawdziwa tarcza, chroniąca wszystkie przyłączone urządzenia przed zewnętrznym atakiem, czy też działaniem szkodliwego oprogramowania. Można więc powiedzieć, że SENSE od F-Secure jest połączeniem klasycznego routera z zaawansowanym programem antywirusowym. I trzeba przyznać, że to połączenie jest nad wyraz udane.

Trzy drogi do bezpieczeństwa

SENSE w zakresie ochrony wykorzystuje trzy rozwiązania. Pierwszym z nich jest router wyposażony w system antywirusowy, który swoimi wewnętrznymi zabezpieczeniami tworzy pierwszą warstwę ochrony. Drugi element to aplikacja SENSE, którą stworzono do zarządzania domową siecią, zawierająca przy tym rozwiązania zapewniające dodatkową ochronę, także przy zdalnym zarządzaniu pracą routera. Trzeci element to chmura SENSE, za pomocą której monitorowany jest ruch sieciowy w domowych urządzeniach smart, jednocześnie w aktywny sposób zabezpieczająca je przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Takie holistyczne podejście do zabezpieczenia domowej sieci to nowatorskie rozwiązanie, które stawia F-Secure w zdecydowanej czołówce producentów zabezpieczeń sieci komputerowych. SENSE to profesjonalne rozwiązanie, pozwalające spać spokojnie właścicielom inteligentnych domów.

Przejdź do sklepu: F-Secure Sense

Related Posts

0