Czym jest F-Secure SENSE?

F-Secure SENSE, w niepowtarzalny sposób łącząc sprzęt z oprogramowaniem, tworzy bezpieczną sieć w twoim inteligentnym domu. Pomyśl o SENSE jako o zawansowanym, bezpiecznym routerze oferującym wysoką prędkość WiFi, na który składa się urządzenie (router SENSE) oraz aplikacja (aplikacja SENSE).

Urządzenie tworzy w twoim domu bezpieczną sieć chroniącą wszystkie połączone z Internetem sprzęty: od komputera po elektroniczną nianię. Twoja prywatność jest chroniona przed czyhającymi na twoje dane przestępcami, hakerami i firmami śledzącymi.

Im więcej inteligentnych urządzeń w twoim domu tym bardziej jesteś podatny na ataki hakerów i kradzież danych. SENSE daje możliwość stworzenia inteligentnego domu zgodnie z twoimi oczekiwaniami, z zachowaniem pełnej kontroli: od bankowości elektronicznej po kamery monitoringu. SENSE uniemożliwia również firmom śledzącym profilowanie twoich zachowań w Internecie.

Aplikacja SENSE, którą instalujesz na smartfonie lub tablecie, pozwala na instalację, konfigurację i monitorowanie twojego routera SENSE. Dzięki tej aplikacji możesz bezpośrednio monitorować status zabezpieczenia i ochrony prywatności swojej sieci domowej.

Aplikacja SENSE chroni twoje urządzenia również poza zasięgiem sieci domowej. Prosta w obsłudze ale mająca duże możliwości Aplikacja SENSE blokuje śledzenie i zapewnia ochronę antywirusową aby twoje „smart-życie” było beztroskie, również poza domem.

SENSE łączy najlepsze cechy oprogramowania, sieci lokalnej oraz ochrony w chmurze w rozwiązaniu wydajnie i sprawnie chroniącym twój inteligentny dom. Ruch sieciowy jest analizowany z wykorzystaniem chmury F-Secure’s Security Cloud chroniącej nawet te urządzenia, dla których oprogramowanie zabezpieczające nie jest dostępne. Sztuczna inteligencja wykrywa i blokuje zagrożenia w oparciu o ich reputację i zachowanie.

Jak działa F-Secure SENSE?

F-Secure SENSE to zabezpieczony router umiejscowiony między modemem a urządzeniami połączonymi z siecią domową. Ruter SENSE obsługuje zarówno łącze ethernet jak i sygnał WiFi.

Instalacja, konfiguracja i obsługa routera SENSE wymaga urządzenia z systemem operacyjnym Android lub iOS. Pierwszym krokiem jest zainstalowanie aplikacji SENSE na tablecie lub z smartfonie z Androidem lub iOS. Aplikacja przeprowadzi cię przez wstępną instalację, w trakcie której połączysz router SENSE z routerem domowym tworząc nową, zabezpieczoną, sieć WiFi. Po uruchomieniu nowej sieci SENSE przenosisz do niej wszystkie urządzenia. Aplikacja SENSE na smartfonie lub tablecie posiada uprawnienia administratora, umożliwiając nie tylko obsługę routera SENSE ale też monitorowanie statusu zabezpieczenia i ochrony prywatności sieci SENSE. Uprawnienia administratora może posiadać tylko jedno urządzenie z zainstalowaną aplikacją SENSE.

Dzięki aplikacji SENSE urządzenia takie jak laptopy, tablety, smartfony są chronione również po opuszczeniu zasięgu sieci domowej. Urządzenia nieobsługujące oprogramowania zabezpieczającego instalowanego przez użytkownika tj. smart TV lub kamery monitoringu są zabezpieczane przez router SENSE, który monitoruje przychodzący i wychodzący ruch sieciowy.

W pakiecie z F-Secure SENSE otrzymasz subskrypcję na usługę bezpieczeństwa, która przeprowadza analizę ryzyka oraz na bieżąco aktualizuje ruter i aplikację SENSE. Przeprowadzana w tle aktualizacja zapewnia ci ciągłą, niewymagającą twojego udziału, ochronę przed najnowszymi zagrożeniami.

Co wyróżnia F-Secure SENSE wśród innych produktów dostępnych na rynku?

Stworzyliśmy F-Secure SENSE dla zapewnienia ciągłej ochrony urządzeń w twoim inteligentnym domu i poza nim. Przeniesienie analizy bezpieczeństwa do chmury pozwala na przeprowadzenie dogłębnej analizy nawet w środowisku domowym. Nasi specjaliści ds. zabezpieczeń elektronicznych i ochrony antywirusowej śledzą najnowsze zagrożenia i trendy dzięki czemu nasze produkty znajdują się w czołówce rozwiązań technologicznych.

F-Secure SENSE, najwyższej jakości router z aktualną technologią WiFi, analizuje ruch w sieci domowej i zapobiega szeroko zakrojonym atakom na różne podłączone do niej urządzenia m.in.: komputery stacjonarne, laptopy, smartfony ale też SmartTV czy smart-zamki.

Routerowi F-Secure SENSE towarzyszy prosta w obsłudze aplikacja SENSE, która komunikuje się z routerem SENSE i uzupełnia ochronę pozwalając na przegląd stanu zabezpieczeń poszczególnych urządzeń w sieci domowej.

Dlaczego potrzebuję F-Secure SENSE w moim domu?

Wiele urządzeń w inteligentnym domu jest połączonych z Internetem lub ze sobą nawzajem.

Dostęp do Internetu jest dziś normą. Coraz więcej produktów i urządzeń jest wyposażona w technologie pozwalające na połączenie z siecią internetową. Gartner Research prognozuje, że w roku 2020 liczba urządzeń połączonych z Internetem na całym świecie osiągnie 26 miliardów. Niektórzy analitycy przewidują, że do końca bieżącej dekady liczba urządzeń tzw. Internetu rzeczy wyniesie nawet 100 miliardów. Obecnie, statystyczne gospodarstwo domowe posiada co najmniej pięć urządzeń jednocześnie połączonych z Internetem. Jeśli prognozy się sprawdzą w nieodległej przyszłości będziemy mieli w domach ponad 50 takich urządzeń.

Tradycyjne oprogramowanie zabezpieczające nie poradzi sobie z taką ilością sprzętów. Dlatego potrzebujesz F-Secure Sense, który jest w stanie ochronić każde urządzenie w sieci domowej: mobilne, stacjonarne lub typu smart (na którym nie możesz zainstalować oprogramowania zabezpieczającego). W przypadku urządzeń stacjonarnych istnieje ograniczenie do 25 sztuk. To oznacza, że możesz zainstalować aplikację SENSE na 25 komputerach z systemem Windows lub 25 komputerach z systemem iOS tudzież w innych konfiguracjach z zachowaniem limitu 25 urządzeń np. na 20 komputerach Windows i 5 komputerach Mac. Jeżeli przekroczyłeś limit urządzeń stacjonarnych lub jeśli masz jakiekolwiek inne pytania w tym zakresie skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta.

Dzięki aplikacji SENSE wszystkie urządzenia z systemem Windows, Mac lub Android chronione są również poza zasięgiem sieci domowej.

Ile urządzeń mogę podłączyć do mojej sieci F-Secure SENSE?

F-Secure SENSE został zaprojektowany tak aby chronić wszystkie sprzęty połączone z siecią domową bez względu na to czy są to urządzenia Internetu rzeczy czy osobiste. O ile liczba urządzeń, które można podłączyć do routera F-Secure SENSE jest nieograniczona, aplikację SENSE można zainstalować, w zależności od platformy, na limitowanej liczbie sprzętów.

W jaki sposób F-Secure SENSE chroni urządzenie nieobsługujące oprogramowania instalowanego przez użytkownika?

Wszystkie połączone z siecią urządzenia, które nie obsługują instalowanego przez użytkownika oprogramowania zabezpieczającego takie jak Smart TV lub konsole do gier są chronione na poziomie ruchu sieciowego tzn. router F-Secure SENSE monitoruje zarówno ruch przychodzący jak i wychodzący dla takiego urządzenia.

Czy potrzebuję tradycyjnego oprogramowania zabezpieczającego dla mojego komputera stacjonarnego jeżeli korzystam z niego wyłącznie w zasięgu sieci SENSE?

Korzystając z F-Secure SENSE nie potrzebujesz tradycyjnego oprogramowania zabezpieczającego.

Aby wzmocnić ochronę w zasięgu routera SENSE zalecamy zainstalowanie aplikacji SENSE na komputerze stacjonarnym, nawet jeśli nigdy nie opuszcza on sieci domowej. F-Secure SENSE zapewnia trzypoziomową ochronę na którą składa się router SENSE, aplikacja SENSE oraz chmura F-Security współpracujące dla zapewnienia pełnej ochrony twoich urządzeń.

Uwaga: W przypadku komputerów stacjonarnych, aplikacja SENSE jest dostępna zarówno dla komputerów z systemem Windows jak i macOS. Konfiguracja routera SENSE nie jest jednak możliwa z poziomu aplikacji SENSE dla Windows i macOS. Aby zainstalować i skonfigurować router SENSE należy pobrać i zainstalować aplikację SENSE na urządzeniu z systemem Android lub iOS

Czy potrzebuję tradycyjnego oprogramowania zabezpieczającego dla mojego laptopa, telefonu lub tableta jeżeli korzystam F-Secure SENSE?

Korzystając z F-Secure SENSE nie potrzebujesz tradycyjnego oprogramowania zabezpieczającego.

F-Secure SENSE zapewnia trzypoziomową ochronę, na którą składają się router SENSE, aplikacja SENSE i chmura F-Security współpracujące dla zapewnienia pełnej ochrony twoich komputerów i urządzeń mobilnych. Dodatkowo aplikacja SENSE służy do instalacji routera SENSE.

Kiedy opuszczasz zasięg sieci domowej, aplikacja SENSE zapewnia ochronę twoich urządzeń mobilnych. Prosta w obsłudze aplikacja angażuje znacznie mniej zasobów urządzenia niż tradycyjne oprogramowanie zabezpieczające.

Uwaga: dostępność funkcji zabezpieczeń jest zróżnicowana w zależności od platformy, dostępność funkcji zależy również od tego czy przebywasz w zasięgu sieci domowej czy poza nią.

Jak sprawdzić czy mój router lub modem są kompatybilne z F-Secure SENSE?

F-Secure SENSE jest kompatybilny z niemal wszystkimi powszechnie dostępnymi na rynku lub oferowanymi przez dostawców usług internetowych modemami i routerami.

Czy mogę modyfikować lub personalizować SENSE?

SENSE obsługuje obecnie określoną ilość ustawień sieciowych. Bardziej zaawansowane ustawienia będą dostępne w kolejnych wersjach oprogramowania sprzętowego.

W związku z ograniczeniami wynikającymi z przepisów dotyczących częstotliwości radiowych nie ma możliwości personalizacji oprogramowania sprzętowego (firmware). F-Secure nie może również gwarantować bezpieczeństwa spersonalizowanego oprogramowania oraz poprawnego funkcjonowania automatycznej aktualizacji firmware – z tych powodów pełna personalizacja oprogramowania nie będzie obsługiwana.